Analiza sytuacji pod kątem sprzedaży

wstecz

e-Usługa Aplikacji Sales Leader jest dostępna za darmo !
Zarejestruj się i korzystaj
Przekonaj się, jak wiele korzyści możesz dzięki temu osiągnąć. Zaczynają się od kwoty ponad 25 tysięcy złotych.
Spójrz na ich wstępne oszacowanie


Zwróć uwagę na:
  • Zanim zdecydujesz o podjęciu próby sprzedaży, warto pomyśleć, czy sytuacja sprzyja jej przeprowadzeniu.
  • Jeżeli kupiec nie ma motywacji do dokonania zakupu, być może wystarczy Twój telefon podtrzymujący i wzmacniający waszą wzajemną relację. Agresywna sprzedaż może przynieść w takiej sytuacji odwrotne skutki do zamierzonych przez Ciebie. Nawet niezwykłe umiejętności rozbudzania zapału kupca do dokonania zakupu mogą czasami okazać się niewystarczające.
  • W przypadku, kiedy Kupiec jest zdecydowany na dokonanie zakupu, sytuacja taka może być tylko z pozoru łatwiejsza.
  • Jego siła przetargowa może powodować, że ostateczne warunki sprzedaży, ku Twojemu zaskoczeniu, nie będą dla Ciebie korzystne. Krótkie spojrzenie sytuację, w której się właśnie znajdujesz, z pewnością umożliwi uzyskanie odpowiedzi, czego powinieneś oczekiwać w przypadku podjęcia próby sprzedaży. Zastanów się nad tym teraz, zanim zadzwonisz do potencjalnego Kupca, abyś potem nie był zaskoczony jego postawą i nie musiał się tłumaczyć ze słabych efektów swojej pracy.


 PAMIĘTAJ:


Najlepiej będzie dla Ciebie jako sprzedawcy, jeżeli w procesie sprzedaży doprowadzisz do znacznego rozbudzenia potrzeby dokonania zakupu przez potencjalnego Kupca, przy jednoczesnym zbudowaniu u niego silnego przekonania o unikalności Twojego produktu i wyjątkowości Twojej oferty.


Zespół Serwisu Sales Strategy


Opis e-Usługi:

Niniejsza e-Usługa Aplikacji Sales Leader analizuje wspólnie z Użytkownikiem sens przeprowadzenia w opisanej przez niego sytuacji próby sprzedaży do wskazanego potencjalnego Kupca. Analizy dotyczą względnej siły przetargowej stron oraz ich motywacji do przeprowadzenia transakcji kupna sprzedaży. Wyniki analizy sytuacji są przedstawione w postaci wstępnej rekomendacji dalszych działań Sprzedawcy (dostępne dla Użytkowników Aplikacji Sales Leader):

1. Siła przetargowa i motywacja stron (pokaż...)
2. Oczekiwana strategia Kupca (pokaż...)
3. Oczekiwana strategia Sprzedawcy (pokaż...)
4. Efekty interakcji strategii stron (
pokaż...)
5. Wstępna rekomendacja
(pokaż...)

Właściwa sytuacja nie gwarantuje jeszcze w pełni sukcesu. Co będzie, jeżeli mimo dobrej woli obydwu stron, nie będą istniały możliwości osiągnięcia obustronnie korzystnego porozumienia? Dokonaj dodatkowo, oprócz oceny sytuacji, także oceny możliwości porozumienia, aby otrzymać pełną rekomendację działań. Możliwość osiągnięcia obustronnie korzystnego porozumienia jest równie ważne, co ocena prawidłowości sytuacji do podjęcia próby sprzedaży.


Korzyści z wykorzystania e-Usługi...

Jeżeli jesteś zainteresowany, zarejestruj się i korzystaj z e-Usługi za darmo
wyprobuj


Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatność i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij